Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafk cezasına itiraz

Tarafınıza kesilen trafik cezasının haksız yere kesilmiş olduğunu düşünüyorsanız bu trafik cezasına itiraz hakkınız bulunmakta. Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağına karşı, kararın tebliği tarihinden itibaren en geç 15 (onbeş) gün içinde sulh ceza mahkemesine itiraz için başvurulabilir. Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması halinde idari para cezası kesinleşir. 

İkametinizde, tebligatı teslim aldığınızda tebligat yapılmış olur. PTT yoluyla yapılan tebligat, siz, evde yokken gelmiş ise postacı kapınıza bir not bırakır ve tebligat muhtarlığa teslim edilir. Tebliğ tarihi bu tarihten itibaren işlemeye başlar. Yüzünüze karşı kesilen trafik cezalarında ise, ceza tutanağının kesilip size teslim edildiği andan itibaren başlar.

İtiraz Nereye Yapılır?

Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde İlgili Sulh Ceza Mahkemesine başvurulabilir. Tebligat zarfının üzerinde bu ilgili sulh ceza mahkemesinin hangisi olduğu belirtilir. Örneğin Burdur il merkezinde kesilen trafik para cezasına karşı Burdur Sulh Ceza Mahkemesine itiraz edebilirsiniz.

Hangi Koşullarda İtiraz Edilmelidir?

1)Eğer ceza sonrasında herhangi bir delil ya da fotoğraf olmadan sadece ceza tutanağı tebliğ ediliyorsa, bu durumda cezaya delil yoksunluğu sebebi ile itiraz edebilirsiniz.

2)Radar uyarı levhası olmadığı halde yapılan radar hız kontrolü sonrasında herhangi bir ceza uygulanmış ise, itirazınız sonrasına durum iptal edilecektir. Çünkü burada yargıtay tarafından alınan kararlar son derece nettir.

3)Belediye bölgelerinde yeteri kadar otopark hizmeti sunulmadığı halde, şehrin büyük bir kısmını kapsayacak şekilde bir park yasağı uygulanmış ve siz de bu durumda ceza almışsanız, kesilen park cezası için itirazda bulunabilirsiniz. İtiraz sebepleri bunlar ile sınırlı değildir, hukuksuz ve kanuna aykırı yazılan her türlü ceza iptal ettirilebilir. 3 madde halinde yazılanlar örnek olarak verilmiştir.

Trafik Cezasını Ödedikten Sonra İtiraz Edebilir Miyim?

Trafik Cezasını ödedikten sonra itiraz etmek çoğu kez başvurucuların lehine olan bir yoldur. Eğer ödeme gücünüz var ise, cezayı indirimli olarak ödeyip ödeme dekontunu dilekçenize ekleyerek itiraz etmeniz faydanıza olacaktır. Özellikle itirazın reddedilme ihtimali var ise, cezayı ödedikten sonra itiraz etmek daha mantıklı bir yol olacaktır.

İtiraz için gerekli evraklar nelerdir?

  • Dava dilekçesi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağının Fotokopisi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatının Fotokopisi
  • Ruhsat Fotokopisi
  • Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi

Trafik cezasına itiraz durumunda mahkeme masrafı var mıdır?

İtiraz dilekçesini Adliyede bulunan Sulh Ceza Hakimliğine ücretsiz olarak verebilirsiniz. 2021 yılı itibariyle Trafik cezasına itiraz için mahkeme masrafı yoktur. Yukarıda açıklanan hususlar dikkate alınarak Sulh Ceza Hâkimliğine trafik cezasının kaldırılması için dava açılması ücretsizdir

Trafik Cezasına İtiraz Dilekçe Örneği;

Trafik cezası ile ilgili hukuki yardıma ihtiyacı olan kişiler internet sitemizdeki ilgili yazılarımızı okuyabilir ya da site ana sayfasında yer alan  iletişim numaralarımızdan hizmet alabilirler. YARDIM ALMAK VE BİZİMLE İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ. Hazırlayan: Av. Osman Mert ATIŞ

About the Author

You may also like these