Maske takmama cezasına nasıl itiraz edilir?

Bu yazımız ile maske takılmaması sebebiyle polis tarafından uygulanan idari para cezalarına ilişkin bilgi verdikten sonra ne şekilde maske cezasına itiraz edilebileceğini anlatacağız;

Salgın sürecinin ülkemizde başladığı mart ayından bu yana kişilere, kolluk kuvvetleri tarafından, sokağa çıkma yasağına uymamadan dolayı 3.150 TL, genel itaatsizlikten dolayı 392 TL ve uygulama birliği sağlanması açısından ise son dönemlerde maske takmamadan dolayı 900 TL idari para cezası kesilmektedir.

Para Cezasına İtiraz Süresi ve İtiraz Yeri

İdari para cezalarına karşı, cezanın tebliğinden veya tefhiminden, yani size ceza yediğinize dair tebligatın yapıldığı tarihten itibaren 15 gün içerisinde Sulh Ceza Hakimliğine itiraz başvuru yapılması gerekir. Süresi içerisinde idari para cezasına itiraz edilmediği takdirde idari para cezası kesinleşecektir.

Erken ödeme indirimi

Maske takmadıkları için para cezası kesilen vatandaşların 15 gün içerisinde itiraz etme hakları bulunuyor. Erken ödeme yapıldığı ya da tek seferde ödendiği takdirde cezanın 4’te 1’i oranında indirim sağlanacaktır. Böylelikle adına kesilen idari para cezasının peşin ödenmesi durumunda 4’te 1 indirim ile kişi 675 TL ödeme yapacaktır.

Maske takmama cezasına itiraz dilekçesi örneği;

Maske takmama cezasına nasıl itiraz edilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir